wz
Pohlednice - Výzva

Na zasedání zastupitelstva byl schválen návrh vydání malé série pohlednic z obce Chýšť. Nebude to poprvé, co obec vydala svou pohlednici. Podařilo se nám objevit pohlednici z roku přibližně 1930. Je na ní zachycena Chýšť z pohledu od rybníčku Dolina směrem k obci.

Chceme vyzvat ty, kdo rádi fotografují, nebo mají na naší obec i neobvyklý pohled, který by bylo vhodné prezentovat na pohlednicích, ať svou fotografii pošlou na adresu LenkaRozsevacova@seznam.cz nebo mirdasirda@seznam.cz.

Z došlých fotografií vybereme nejvhodnější pro vydání pohlednice. Všechny ostatní zajímavé fotografie budou přidány k příloze ke kronice obce Chýšť. Děkujeme za spolupráci a těšíme se na vaše příspěvky.

Základní informace

Obecní úřad: Chýšť 57
p. Vápno u Přelouče
533 16

úřední hodiny OÚ: středa 18:00 - 19:30

knihovna: sobota 10:00 - 11:00

Telefoní číslo: 466 946 247

Obchod: Po, St, Čt, Pá: 7:30 - 12:00, 14:00 - 17:00
Út 7:30 - 12:00
So, Ne 7:30 -10:00
Hostinec: Každý den od 18:00
v létě i dřív

První záznamy o obci Chýšť se datují na přelomu 13.a 14. století. Chýšť leží na svahu Kačerova kopce při okresní silnici vedoucí z Pardubic do Chlumce nad Cidlinou. Od Pardubic je na jihozápad vzdálena 20km. Pole, lesy a rybníky patřili hraběti Kinskému , velkopanství Chlumeckému. Katastr obce měří 276 h , a obec čítá 200 obyvatel. Polabská nížina byla vždy přívětivá podnebím zemědělcům a tak velká část obyvatel pracuje v ZD, které úspěšně rozvíjí chov skotu belgického masného plemene.

V obci byla úspěšně vybudována a dokončena plynofikace a připojení na městský vodovod. Důležitým přínosem pro obec je budování dálnice a přímého sjezdu z ní .

Tradici má zde sbor dobrovolných hasičů, který zde pořádá plesy a reprezentuje obec na oblastních soutěžích. Zástupci soukromého podnikání jsou zde v živnosti kovář, obchodnice, švadlena, kadeřnice, stavebníci, soukr. zemědělec. Obcí probíhá cyklotrasa. kulturní památkou je pomník padlých z 1. SV války a střed návse zdobí zvonička osázená čtyřmi lipkami. Změna územního plánu bude nakloněna budování nových rodinných domků.